UMETNICE_KI IN PROJEKTI

 
ID_svetlana.jpg

8.-27. september // Galerija Equrna
Svetlana Maraš: Modulacijska škatla, 2020

15. september od 12h do 17h // Pokrajinski muzej Koper
Zvočni vrt Svetlane Maraš

Skladateljica in zvočna umetnica Svetlana Maraš v svojem ustvarjanju nenehno išče primerne oblike izražanja na presečišču novih medijev, zvočne umetnosti in eksperimentalne glasbe in pri tem prehaja med različnimi zvrstmi in reprezentativnimi konteksti. V njenem opusu so tako živi koncertni nastopi kot tudi električno-akustične kompozicije in radiofonična umetnost, predstavlja pa jih na različnih prizoriščih in festivalih po vsem svetu. Na Sonici predstavlja svoj zvočni vrt v Kopru ter delo Modulacijska škatla v Galeriji Equrna na skupinski razstavi Vrt, ki ga preganja raj.

Svetlano Maraš predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.

ID_simi.jpg

8.-27. september // Galerija Equrna
Simina Oprescu: Ludus, avdiovizualna instalacija, 2020

22. september od 12h - 22h // +MSUM
Zvočni vrt: Ludus

Simina Oprescu je skladateljica, video in intermedijska umetnica iz Bukarešte. S pomočjo različnih instrumentov, 'zvočnih predmetov' in digitalnih programov umetnica eksperimentalno uporablja zvok kot sredstvo za preoblikovanje naše lastne percepcije sebe, okolja in gibanja. Letos se vrača na Sonico s svojim novim audio-vizualnim delom Ludus, ki raziskuje, kako set pravil, ki drugače le diktira igro, vpliva na zvok in ritem dela ter posledično ustvarja naključno in nepredvidljivo gibanje zvoka v prostoru.

Simino Oprescu predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.

ID_clara.jpg

24. september od 12h - 17h // Travnik pred Čolnarno, Park Tivoli, Ljubljana
Zvočni vrt Clare de Asís

25. september ob 20h // Klub Cankarjevega doma
Clara de Asís, koncert

8.-27. september // Galerija Equrna
Clara de Asís: Sem mnoge poti, grafika, 2020

Clara de Asis je španska skladateljica in performerka, ki v svojem delu poudarja preprostost, samoomejevanje in aktivno poslušanje kot metode glasbenega ustvarjanja. Njena dela izkazujejo izjemno natančnost in intuitivno odprtost, ki vključuje posvečenost zvoku v vseh svojih podrobnostih in v vseh svojih čistih oblikah. Njena dela so bila predstavljena v Evropi, Ameriki in Aziji, izdaja pa pod okriljem uglednih diskografskih založb, kot so Marginal Frequency, Another Timbre, Elsewhere in Pilgrim Talk. Poleg obiska njenega Zvočnega vrta in koncerta v Klubu CD pa lahko delo letošnje SHAPE Platform umetnice vidite tudi na skupinski razstavi Vrt, ki ga preganja raj v Galeriji Equrna med 8. in 27. septembrom.

Claro de Asís predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.

2_id_irena.jpg

25. september 20h // Klub Cankarjevega doma
Irena Tomažin & Maja Osojnik, koncert

Irena Tomažin je plesalka, koreografinja ter pevka, ki večinoma nastopa v plesno-gledaliških predstavah in vokalnih performansih ter koncertih eksperimentalne improvizirane glasbe. Do sedaj je ustvarila sedem avtorskih vokalno-plesnih projektov ter sodelovala z mnogimi režiserji in koreografi doma in v tujini. Njen zadnji album ARBA, DÂK ARBA je nastal v sodelovanju s Frédéricom D. Oberlandom, na Sonici pa se bo predstavila v duetu z Majo Osojnik.

22.- 26. september // +MSUM
Jenna Sutela: Holobiont,
razstava

Finska umetnica Jenna Sutela v svojem delu identificira in reagira na kočljive družbene in materialne momente, pogosto povezane s tehnologijo. Na festivalu predstavljeno delo je naslovila ‘Holobiont’: entiteta, sestavljena iz mnogih vrst, ki so vse neločljivo povezane v svoji ekologiji in evoluciji. Film, katerega glavno vlogo igra nattō bakterija Bacillus subtilis, dokumentira rituale Planetarne zaščite Evropske vesoljne agencije in raziskuje ekstremofilne bakterije v fermentirani hrani kot možnih distributerjih življenja med planeti. Delo skozi prikaz počasnega približevanja iz vesolja pa vse do notranjosti črevesja obravnava idejo utelešenega spoznavanja v planetarnem merilu.

26. september ob 22h // Slovensko mladinsko gledališče
Lisa Stenberg, koncert

Lisa Stenberg, skladateljica iz severa Švedske je del eksperimentalne scene v Stockholmu, legendarne Fylkingen in skladateljica pri Elektronmusikstudion EMS. Njena glasba niha med plastmi sveta elektroakustične glasbe, ki je pogosto dronovska z visceralno prezenco; je sobivanje prevzemajoče veličastnosti in ekstaze na robu telesnih poškodb. Na Sonico prihaja z albumom Monument, dronovsko suito, nastalo v intimnem procesu na zelo redkem analog-digitalnem hibridu sintesizer EMS Synthi 100.

25. september, 20h // Klub CD
Maja Osojnik & Irena Tomažin, koncert

Maja Osojnik je pevka, skladateljica, improvizatorka elektroakustične glasbe in zvočna umetnica, uveljavljena na več glasbenih področjih, kot na primer zgodnja glasba, sodobna in eksperimentalna glasba, jazz in svobodna improvizacija, zvočna umetnost in težja glasba. Umetnica, živeča na Dunaju, uporablja najrazličnejše inštrumente, od lastnega glasa, zvočnih posnetkov terena in DJ-CDjev, pa do ‘zvočnih predmetov’, igrač in smeti. Prehaja med analogno in digitalno umetnostjo, virtualnimi in resničnimi prostori, Osojnik širi, dekonstruira in reinterpretira tonski spekter vseh omenjenih inštrumentov in jim s tem določa nove vloge - proces, ki spominja na gradnjo anagramov. Na Sonici nastopa v duetu z Ireno Tomažin.

2_id_franck.jpg

23. september ob 21h // Slovenska kinoteka
Franck Vigroux & Antoine Schmitt: Chronostasis,
avdiovizualni koncert

Skladatelj in improvizator Franck Vigroux prepleta hrup, improvizacijo, elektro-akustično, industrijsko, hörspiel in sodobno glasbo. Nastopa sam ali v sodelovanju z mnogimi priznanimi imeni. Na Sonico v Kinoteko se to leto vrača s projektom Chronostasis, ki sta ga razvila z video umetnikom Antoniom Schmittom. Chronostasis, ki je premiero doživel v Centru Pompidou, je stanje možganske iluzije. Je napoved neposredne prihodnosti ob poslušanju glasbe, ko se zdi, da se je čas ustavil. Avdio-vizualni performans preizkuša meje zakonitosti časa kot elastične komponente s stalnim raztezanjem in obračanjem. Delo, ki ga v živo interpretirata Vigroux in Schmitt, sledi odprti notaciji in delni improvizaciji, sinhronizirano je preko njunih ušes in oči in je vsakič drugačno.

24. september ob 20h // Čolnarna
Kleemar, koncertna premiera albuma No Love in Modern World (rx:tx)

Kleemar je slovenski didžej, glasbeni producent in izvajalec elektronske glasbe, ki se bo na Sonici predstavil s svojim debitanskim albumom, No Love in Modern World (rx:tx), izdanim tega avgusta. Album je serija kompozicij, ki so polne nostalgičnih sintesajzerskih linij in organske atmosfere. Njegova glasba je bolj kot lovljenje nenehno se spreminjajočih glasbenih trendov, poklon pionirjem, ki so ustvarili brezčasna glasbena dela ,in napravam, ki so to omogočile. Svoj proces tako opiše kot igro z inštrumenti, prepoznavanje vzorcev med kaosom in njihovo razvrščanje v nekaj manj kaotičnega ter dopuščanje procesu, da ga vodi.

23. september ob 19h // Slovenska kinoteka
Zadnji in prvi ljudje, film, 2019

Dva milijona let v prihodnosti. Človeška rasa se znajde na robu izumrtja. Skoraj edino, kar je še
ostalo, so osamljeni nadrealistični monumenti, ki projicirajo svoje sporočilo v divjino. Edini dolgometražec islandskega skladatelja Johanna Johanssonna sloni na istoimenskem znanstveno fantastičnem romanu iz leta 1930. Ob dolgih posnetkih jugoslovanskih spomenikov, pripovedovanju Tilde Swinton, in skrivnostno-tankočutni glasbi, ki jo je Johanssonn ustvaril skupaj s festivalu že dobro poznanim Yairjem Elazarjem Glotmanom, se človeštvo prihodnosti združi v en “skupinski um”; in nas pred izumrtjem še zadnjič nagovori.

ID_Peter.jpg

8.-27. september // Galerija Equrna
Kutin & Kidlinger: Decomposition IV - V, avdiovizualna instalacija, 2019 - 2020

26. september ob 22h // Slovensko mladinsko gledališče
NO1 predstavlja ROTOЯ
(live AV Petra Kutina & Patrika Lechnerja)

Živi nastopi in zvočne instalacije dunajskega umetnika Petra Kutina so polne fizičnega in psihičnega naboja in objamejo poslušalca v intenzivno telesno izkušnjo luči in zvoka. Na Sonici bo v galeriji Equrna premierno predstavil peti del večletnega projekta Dekompozicijske serije, Toplota ter projekt Rotor, ki je bil realiziran v sodelovanju z video programerjem Patrikom Lecherjem in inženirjem Mathiasom Lenzem. Osrednji del projekta je kinetična zvočna skulptura, ki je opremljena s štirikanalnim zvočnim sistemom in 360° kamero. Ko umetnik kontrolira hitrost in rotacijo, postaneta glavna parametra pospešek in pojemek, kar Kutinu omogoča, da ustvari psihoakustično onstransko delo, ki sledi svoji lastni logiki.

Petra Kutina predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.

26. september ob 22h // Slovensko mladinsko gledališče
kӣr, koncert

kӣr je psevdonim Baneta Jovančevića, rezidenta in programskega vodje beograjskega kluba Drugstore. V svoji glasbi združuje sodobne post-industrialne elektronske prijeme z odmevi tribalne mističnosti. Bizantinske sakralne glasbene tradicije in balkanski folklorni ritmi se združijo z modularno sintezo in močnostno elektroniko v hipnotične zvočne pokrajine. V živo ga lahko ujamete na PSSST! pogovorih ter pod oboki dvorane Slovenskega mladinskega gledališča.

kӣr-a predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.

2_id_jaka.jpg

24. september ob 20h // Čolnarna
BRGS: In_Dependences, koncert

Na svoji novi plošči In_Dependences (Ne-odvisnosti/V-odvisnostih) vsestranski tolkalec, elektrofonik, improvizator in skladatelj BRGS vzpostavlja dialog z naravo in posega v razplasteno in razsrediščeno polje vsakdanjega šuma. Snemal je na najrazličnejših lokacijah in se s svojimi prepariranimi bobni in elektrofonijo ter snemalniki vtrl v zvočnost različnih zunanjih prostorov. Delo preizprašuje človeško odvisnost od narave, (pre)globoke posege vanjo in dandanes neizogibno in skoraj stalno prisotno zvočno onesnaženje.

ID_Alois_Y.jpg

8.-27. september // Galerija Equrna
Aloïs Yang: Micro Loop Macro Cycle, video, 2018 Aloïs Yang: Distant Water Exotic Landscape, installation, 2020

Dela Aloïsa Yanga preučujejo razmerja in odnose med ljudmi, zvoki in zunanjim svetom. Medijski umetnik, performer in eksperimentalni glasbenik uporablja zvok kot svoj primarni material in kot komunikacijski medij, ki povezuje podatke o kontekstih, o vizualnih, svetlobnih in človeških interakcijah. V svoji praksi raziskuje dojemanje časa in prostora, tako zunanjega fizičnega sveta kot tudi naših notranjih metafizičnih plasti zavesti. Na Sonici se predstavlja z deli Daljna vodna eksotična pokrajina in Mikro zanka makro cikel na skupinski razstavi Vrt, ki ga preganja raj v Galeriji Equrna.

Aloïsa Yanga predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.

26. september ob 22h // Slovensko mladinsko gledališče
NO1 predstavlja ROTOЯ
(live AV Petra Kutina & Patrika Lechnerja)

Peter Kutin bo predstavil projekt ROTOЯ, ki je bil realiziran v sodelovanju z video programerjem Patrikom Lecherjem in inženirjem Mathiasom Lenzem. Osrednji del projekta je kinetična zvočna skulptura, ki je opremljena s štirikanalnim zvočnim sistemom in 360° kamero. Umetnik kontrolira hitrost in rotacijo in tako neposredno vpliva na video podobe in zvočne karakteristike. Glavna parametra sta pospešek in pojemek, kar Kutinu omogoča, da ustvari psihoakustično onstransko delo, ki sledi svoji lastni logiki. Nanašajoč se na delo Dromologija Paula Viriliosa, delo preizprašuje hitrost kot metaforično dirkališče, osrednji del družbe, medijev in vojskovanja.

Petra Kutina predstavlja platforma SHAPE, ki jo sofinancira Ustvarjalna Evropa.